autor
Eva Hrešková
Bloguje od : 29.12.2010
Úroveň
5
Piesne, ktoré sa nedajú spievať
Po koncerte na tohtoročnom Campfeste, kde sme hrali s kapelou Christallinus, som stretla  jedno dievča so smutnými očami. Poznala som ju len zbežne, ale zastavila som sa pri nej a pokúšala sa s ňou nadviazať rozhovor.  Keď som sa jej medzi rečou spýtala, ako sa jej páčil náš koncert, zaskočila ma odpoveďou: "Tvoje piesne sa nedajú spievať." Bolo zrejmé, že to nehovorí kvôli rozsahu alebo zložitosti melódií :). A tak som sa nad tým chvíľu zamyslela. Ktorú pieseň je ťažké spievať? "Som tu ako Boží dar", "sám Kráľ zatúžil po mojej kráse" či "konečne môžem byť úplne slobodná, páčim sa ti celá"? Ak niekto verí, že lepšie by bolo, keby sa nikdy nenarodil, jasné, že nemôže spievať tieto slová. Ak sa dievča považuje za škaredé a nepríťažlivé, jasné, že nemôže spievať tieto slová. Ak sa niekto nikdy necítil milovaný, jasné, že nemôže spievať tieto slová. A viete čo? Pred niekoľkými rokmi by som ich nemohla spievať ani ja.

Nikdy som si o sebe nemyslela, že som krásna. Vedela som o svojich kvalitách, napríklad že som celkom inteligentná, vtipná, výrečná, že mám pomerne pekné vlasy, ale krásu som za svoju prednosť nepovažovala. Možno k tomu prispelo aj to, ako sa mi spolužiak na základke vysmieval, že sa opaľujem cez sitko (lebo mám pehy), alebo keď sa ďalší spolužiak na telesnej výchove pozastavoval nad tým, že mám krivé nohy (pritom obaja boli do mňa, ale zjavne nevedeli, ako sa správať k dievčaťu, ktoré sa im páči), no a to ani nehovorím o tom, ako môj otec komentoval moju vtedy "silnejšiu" postavu.

V podstate mi to nejako nevadilo, až kým som sa nezaľúbila do jedného pekného a štíhleho nadaného bubeníka. Nebola som jediná "v hre", takže to bolo pre mňa dosť ťažké, nevedela som, či sa mu nepáči tá druhá viac a či sa mu vôbec páčim ja :).  Pamätám si, ako som cestovala autobusom do mesta a riešila som to, ako by som sa mu chcela zapáčiť, nešťastná zo seba, a vtedy ma úplne prenikla jedna pieseň od Ginny Owens: "You call me Beautiful" - "voláš ma Krásna". Je to pieseň o tom, že Boh, ktorý nás stvoril a vie o nás úplne úplne všetko, je zároveň tým, kto nás miluje najviac na svete. Boh ma miluje presne takú, aká som, chce ma, túži po mne, páčim sa mu... celá... a nemusím robiť nič preto, aby som sa mu zapáčila. Vtedy mi došlo, že Boh je aj tak najlepší zo všetkých, lepší ako ktorýkoľvek muž na svete, že pri Ňom sa nemusím snažiť byť "dosť dobrá a pekná", pre Neho taká som stále. Sloboda... A viete, čo je najlepšie? Že toto sa nikdy nezmení. Že je jedno, koľko mám rokov, či som dieťa alebo dospelá, smutná alebo veselá, plachá či smelá,  stále a vždy sa Mu budem páčiť celá.

Môžem a chcem spievať tieto slová. Som krásna, lebo On ma tak stvoril a On si to o mne myslí :).
Eva Hrešková 3.10.2011
 
Database Error

Error establishing a database connection