autor
Adam Mackovjak
Bloguje od : 17.2.2016
Úroveň
1
Pôst ti uvoľní srdce
“ … a to nás má akože baviť?” Cituje mi rozhorčená kolegyňa z ponosu jedného zo svojich žiakov. “No ja tu nie som pre zábavu, ale preto, aby som ťa naučila minimálne slušnosti. A v nej máš riadne medzery, môj zlatý! “ nezabudla do vône desiatovej kávy víťazoslávne dodať aj svoju uzemňujúcu repliku.
Myslím si, že sa to netýka len detí vekom, ale aj všetkých nás. Občas skrátka potrebujeme korekciu.
Toto slovo je podľa mňa geniálne. Po ko-relácii, konfrontácii, korešpondencii, či kolaborácii je slovom, ktoré má prísť podľa mňa stále až na koniec. Ako zlatý klinec programu, ako ten najčarovnejší okamih, ako čerešnička, bez ktorej by bola slávnostná torta iba sobotnou bublaninou. Dámy a páni, vážení hostia, na pódiu privítajme - Korekciu. Zažívajú ju meracie prístroje - tie ju nazývajú kalibráciou. Neposlušné deti - polepšovaním. Diktáty, autá, štátne zriadenia, hračky i vzťahy. Skrátka, všetko, čo sa dá pokaziť sa určite pokazí a z času na čas ju viac či menej potrebuje. Korekciu. I my kresťania ju potrebujeme a nazývame ju - … .

Raz som bol v jednej, prevažne rusínskej dedinke na severovýchode našej krajiny slúžiť na kurze Filip. Ostrieľaný evanjelista Peťo Lipták ma pozval do svojho tímu zahrať na gitare. Aspoň takto zjednodušene by sa to mohlo nazvať, no Peťove inštrukcie ma viedli k tomu, aby som sa už týždeň pred “hraním” modlil a postil za to, čo a ako mám pri tom robiť.
Neviem či ste to už zažili. Príde za vami niekto, kto vám rozpráva o svojom projekte, do ktorého práve vás pozýva a počas toho z neho vyjde, že sa za túto vec modlí a postí nejaký dlhší čas. Poviem vám jedno nepísané pravidlo: čím dlhšie a čím pravidelnejšie a drsnejšie, tak tým má jeho slovo u mňa otvorenejšie dvere. A myslím, že to nielen ja mám takto.
Vtedy som sa čosi za tú moju službu pomodlil a aj som asi vynechal jeden obed, no až na mieste som zistil, ako mám málo nakúpené.
Keď som sa vtedy od ľudí, čo s Peťom chodia pravidelnejšie, dozvedel, koľko on venuje modlitbe a pôstu pred akciou, bol som jasný. Mne už nemusel kázať, stačilo, že tam iba bol. A on bol takto už niekoľký víkend za sebou. ...
Je to ako keď máš navariť guláš pre dobrovoľníkov na prerábke tvojho domu a ty si nezaobstaral ingrediencie. Alebo, ako keď máš odpovedať na skúške z anatómie a ty máš tak hlavu plnú Doktora Hausa, ktorého poslednú časť sa ti ráno o 4 akurát podarilo dopozerať. Alebo, ako keď máš utekať za autobusom, no máš zviazané šnúrky na topánkach. Skrátka máš problém. A keďže si nezamakal počas prípravy, poviem ti priateľu na rovinu: už to nedáš!!!
Pôst ti uvoľní srdce pre záverečnú bitku. Zvládneš prejsť cez Jordán a zaujať krajinu, ktorá je pre ťeba pripravená. Tak na čo čakáš?
Chceš sa zobudiť vo veľkonočné ráno s tým, že poriadne ani nebudeš vedieť aký je dnes deň? Chceš spievať slávnostné Aleluja, s tým že to bude iba kresťanské klišé, písmenkové spojenie, či sedieť okolo prestretého stola iba s tým, že sa môžeš opäť dobre najesť údenej šunky?
Ak chceš viac, odporučím ti jednu vec. Začni sa už konečne postiť a skutočne modliť. Pýtaj sa Ježiša, že čo to znamená pre teba, v ktorých oblastiach potrebuješ najurgentnejšie korekciu. A poď do toho.
Čím tvrdší boj, tak tým väčšie víťazstvo a ak sa nevieš prinútiť sám, tak ťa bude musieť “uzemniť” dobrý Otec. On z teba nechce mať uzabávaného kresťanského vagabunda.
Chce Ježiša ukrižovaného a vzkrieseného.

Tak smelo vstaň a dobehni v pôste k Cirkvi, ktorá je týmto týždňom už za polovicou.
Adam Mackovjak 4.3.2016
 

Komentáre sú uzavreté.

 
autor
Pán miluje, keď s ním kráčaš po ceste, ktorú ti vybral.
 
autor
Tak ako ty nesieš Jeho hodnoty vo svojom živote, vo svojej práci, tak ich nesieme my v politike, ktorá je teraz našou ..
 
autor
Kým plávate s hlavou nad hladinou, je to krásny pohľad, ale to čo vás čaká pod hladinou je často ešte krásnejšie.
 
 
Tím
Chcem spolupracovať
Kde sa stretávame
Streda
Partneri
Informačné centrum
Spoločenstva pri Dóme sv. Martina
Rožňavská 17, 831 03 BRATISLAVA
Telefón: 02 / 555 71 397
E-mail: infocentrum@martindom.sk
 
Prihlásenie